
Поїхати з дітьми в екзотичну країну або на море - це не тільки захоплююче, але і корисно. Дитина побачить світ, дізнається багато нового, проведе чудовий час на відпочинку далеко від галасливих міст і запилених доріг. Все так, якби не одне але - акліматизація. Це слово лякає багатьох батьків і педіатрів. Лікарі впевнені, що різка зміна клімату без підготовки шкідлива для дитячого організму. Як же бути? Забути про теплі дні на білосніжному пісочку і в кращому випадку ніжитися біля річки на дачі?
Фахівці Coral Travel розібралися у всіх тонкощах і нюансах проблеми акліматизації і готові поділитися знаннями і порадами. Ряд рекомендацій від педіатрів допоможуть правильно підібрати курорт для відпочинку дитини, а також мінімізувати негативні наслідки зміни клімату.
Що таке акліматизація і чому її варто боятися?
Акліматизація - це природний біологічний процес пристосування організму до незвичних природних і кліматичних умов. Пов'язані вони з роботою надниркових залоз і викидом стресових гормонів. Іншими словами, при зміні звичайного режиму і обстановки людина перебуває у стресовому стані.
Адаптуються всі по-різному: у когось процес займає два-три дні і проходить практично безсимптомно, у інших він триває тиждень і більше. У дітей віком до трьох років недостатньо сформована терморегуляція, водообмін, тому акліматизація у них проявляється гостріше, ніж у дорослих.
Фактори акліматизації:
- зміна часового поясу;
- зміна клімату;
- вологість повітря;
- склад води;
- нові продукти харчування.
Сама по собі акліматизація не страшна і не несе ніяких загроз організму. Однак спостерігається підвищене навантаження на імунну систему, тому нехтування правилами безпеки може ускладнити адаптацію. У цей період діти вразливі до інфекцій, часто зустрічаються загострення хронічних недуг.
Симптоми і ознаки акліматизації у дітей
Симптоми акліматизації проявляються індивідуально і залежать від підготовленості організму і ступеня зміни звичного режиму. Вважається, що чим вище імунітет, тим легше протікає адаптація. Симптоми у дітей часто схожі з простудними захворюваннями. Вони виникають зазвичай в перший-другий день перебування в нових умовах.
Симптоми акліматизації у дітей:
- підвищена температура тіла;
- нежить і кашель;
- втрата апетиту;
- сонливість або безсоння;
- порушення травлення (здуття, діарея);
- алергічні реакції.
Акліматизація також проявляється в різкій зміні настрою і психічного стану. Дитина стає апатичною, млявою, примхливою або, навпаки, надмірно збудливою.
Етапи адаптації організму
Середня тривалість періоду акліматизації у дітей триває від п'яти до восьми днів. При різкій і кардинальній зміні клімату адаптація затягується до 12-14 днів. Тому відпустку в далекі екзотичні країни необхідно планувати не менше ніж на три тижні.
Етапи акліматизації:
- Початок. Перший день в нових умовах, як правило, проходить без явних симптомів. Організм тільки починає «аналізувати» нові умови і перебудовувати систему. Після перельоту або тривалої поїздки можуть спостерігатися легке нездужання, втома, головний біль, сонливість. Фахівці радять перший день відпочинку провести в спокої і тиші, відіспатися і утриматися від вживання важкої їжі. Особливо не рекомендується дегустувати нові страви.
- Загострення. На другий день вже помітні перші симптоми акліматизації. У дітей зазвичай піднімається температура, виникають проблеми з травленням, нежить, кашель. Триває цей період в середньому два-чотири дні.
- Завершення акліматизації. На четвертий-п'ятий день майже повністю проходять всі неприємні ознаки перебудови організму. Налагоджується сон, травлення, поліпшується настрій.
Особливості дитячої акліматизації в різному віці
Симптоми акліматизації і ступінь вираженості процесу звикання багато в чому залежать від віку дітей. Малюкові в силу вразливості імунної системи складніше адаптуватися до нових умов, ніж семирічній дитині. Це залежить від багатьох факторів. Розглянемо їх докладніше.
Акліматизація у немовлят
Будь-які зміни звичайних умов для малюків до року - це велике навантаження на організм. У деяких немовлят акліматизація проходить без гострих симптомів, але процес затягується на три тижні і більше. Ступінь вираженості перебудови організму пов'язана з імунітетом. У дітей на грудному годовуванні цей процес також залежить від самопочуття мами. Дуже важливо, щоб зміну клімату та режиму мати переживала спокійно.
Основна небезпека періоду акліматизації у немовлят криється в посиленому обміні речовин. Будь-які зміни стану вимагають підвищеної уваги і без належної допомоги можуть призвести до тяжких наслідків. Якщо у малюка спостерігаються діарея, блювота, висока температура, необхідно викликати лікаря.
Важливо! Через підвищену уразливість педіатри радять не відвозити немовлят і дітей молодше трьох років далеко від звичного клімату.
Акліматизація у дошкільнят
Діти від трьох до семи років значно легше переносять зміну клімату. Однак дитині в цьому віці дуже важливо збереження звичного режиму. Різке зрушення сну і прийому їжі неприпустимі. Якщо має бути зміна часового поясу, варто заздалегідь і поступово переходити на новий режим. Для дітей молодшого віку зміна часу не повинна перевищувати двох годин.
Акліматизація у школярів
Адаптація у дітей старше семи років займає зазвичай три-чотири дні і не супроводжується серйозними порушеннями стану здоров'я. Можуть відзначатися незначні перепади настрою, підвищена сонливість або втрата апетиту. Однак педіатри не радять розслаблятися, тому що в цей період існує ймовірність загострення хронічних захворювань. Перед поїздкою важливо проконсультуватися у лікаря. Можливо, буде потрібна попередня підготовка або прийом підтримуючих препаратів.
Як прискорити і полегшити акліматизацію у дитини: поради педіатрів
Не така страшна акліматизація, як її представляють батьки. Як вже було сказано, період пристосування багато в чому залежить від стану імунної системи. Якщо у немовлят важко передбачити реакцію організму на зміну клімату, то дітей старшого віку можна і потрібно правильно підготувати. Допоможе полегшити і прискорити акліматизацію дотримання простих, чітких правил:
- починати подорожі рекомендується з невеликих відстаней без різких перепадів температур;
- для перших подорожей підійдуть місця, де клімат не особливо відрізняється від звичного і немає різких стрибків зима / літо;
- дотримуйтесь звичного режиму дня, поступово переводьте дитину на новий графік за два-три тижні до передбачуваної поїздки;
- якщо дитина схильна до інфекційних захворювань, обирайте малолюдні курорти і нежаркі країни;
- подорожуйте з абсолютно здоровими дітьми: навіть незначні ознаки нездужання є приводом скасувати поїздку;
- годуйте дитину знайомими продуктами, особливо в перші три-п'ять дні перебування на курорті;
- запасіться бутильованої водою звичного складу: візьміть з дому або купіть знайомої марки;
- плануйте переліт в зручний час: краще в другій половині дня або ввечері, щоб після прибуття була можливість повноцінно відпочити;
- за місяць до поїздки пройдіть курс вітамінів, проконсультуйтеся у педіатра щодо підтримки імунітету малюка;
- на початку відпочинку виключіть будь-які навантаження, стресові ситуації і сильні переживання. Відкладіть відвідування дитячих клубів, екскурсій, парків розваг на другу половину відпустки;
- не змушуйте дитину насильно їсти і спати;
- в перші дні перебування на морі обмежте час купання та прийняття сонячних ванн. Період активного спеки завжди проводьте в номері або в тіні на природі.
І ще одне важливе правило: відпочинок в іншому кліматі повинен тривати не менше двох-трьох тижнів. За цей період організм дітей і дорослих встигає звикнути до нових умов і отримати максимум користі. Перебування на курорті сім-десять днів не тільки не дає бажаного результату, але і надає підвищене навантаження на імунну систему.