Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Поїхати з дітьми в екзотичну країну або на море - це не тільки захоплююче, але і корисно. Дитина побачить світ, дізнається багато нового, проведе чудовий час на відпочинку далеко від галасливих міст і запилених доріг. Все так, якби не одне але - акліматизація. Це слово лякає багатьох батьків і педіатрів. Лікарі впевнені, що різка зміна клімату без підготовки шкідлива для дитячого організму. Як же бути? Забути про теплі дні на білосніжному пісочку і в кращому випадку ніжитися біля річки на дачі?

Фахівці Coral Travel розібралися у всіх тонкощах і нюансах проблеми акліматизації і готові поділитися знаннями і порадами. Ряд рекомендацій від педіатрів допоможуть правильно підібрати курорт для відпочинку дитини, а також мінімізувати негативні наслідки зміни клімату.

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Що таке акліматизація і чому її варто боятися?

Акліматизація - це природний біологічний процес пристосування організму до незвичних природних і кліматичних умов. Пов'язані вони з роботою надниркових залоз і викидом стресових гормонів. Іншими словами, при зміні звичайного режиму і обстановки людина перебуває у стресовому стані.

Адаптуються всі по-різному: у когось процес займає два-три дні і проходить практично безсимптомно, у інших він триває тиждень і більше. У дітей віком до трьох років недостатньо сформована терморегуляція, водообмін, тому акліматизація у них проявляється гостріше, ніж у дорослих.

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Фактори акліматизації:

 • зміна часового поясу;
 • зміна клімату;
 • вологість повітря;
 • склад води;
 • нові продукти харчування.

Сама по собі акліматизація не страшна і не несе ніяких загроз організму. Однак спостерігається підвищене навантаження на імунну систему, тому нехтування правилами безпеки може ускладнити адаптацію. У цей період діти вразливі до інфекцій, часто зустрічаються загострення хронічних недуг.

Симптоми і ознаки акліматизації у дітей

Симптоми акліматизації проявляються індивідуально і залежать від підготовленості організму і ступеня зміни звичного режиму. Вважається, що чим вище імунітет, тим легше протікає адаптація. Симптоми у дітей часто схожі з простудними захворюваннями. Вони виникають зазвичай в перший-другий день перебування в нових умовах.

Симптоми акліматизації у дітей:

 • підвищена температура тіла;
 • нежить і кашель;
 • втрата апетиту;
 • сонливість або безсоння;
 • порушення травлення (здуття, діарея);
 • алергічні реакції.

Акліматизація також проявляється в різкій зміні настрою і психічного стану. Дитина стає апатичною, млявою, примхливою або, навпаки, надмірно збудливою.

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Етапи адаптації організму

Середня тривалість періоду акліматизації у дітей триває від п'яти до восьми днів. При різкій і кардинальній зміні клімату адаптація затягується до 12-14 днів. Тому відпустку в далекі екзотичні країни необхідно планувати не менше ніж на три тижні.

Етапи акліматизації:

 1. Початок. Перший день в нових умовах, як правило, проходить без явних симптомів. Організм тільки починає «аналізувати» нові умови і перебудовувати систему. Після перельоту або тривалої поїздки можуть спостерігатися легке нездужання, втома, головний біль, сонливість. Фахівці радять перший день відпочинку провести в спокої і тиші, відіспатися і утриматися від вживання важкої їжі. Особливо не рекомендується дегустувати нові страви.
 2. Загострення. На другий день вже помітні перші симптоми акліматизації. У дітей зазвичай піднімається температура, виникають проблеми з травленням, нежить, кашель. Триває цей період в середньому два-чотири дні.
 3. Завершення акліматизації. На четвертий-п'ятий день майже повністю проходять всі неприємні ознаки перебудови організму. Налагоджується сон, травлення, поліпшується настрій.

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Особливості дитячої акліматизації в різному віці

Симптоми акліматизації і ступінь вираженості процесу звикання багато в чому залежать від віку дітей. Малюкові в силу вразливості імунної системи складніше адаптуватися до нових умов, ніж семирічній дитині. Це залежить від багатьох факторів. Розглянемо їх докладніше.

Акліматизація у немовлят

Будь-які зміни звичайних умов для малюків до року - це велике навантаження на організм. У деяких немовлят акліматизація проходить без гострих симптомів, але процес затягується на три тижні і більше. Ступінь вираженості перебудови організму пов'язана з імунітетом. У дітей на грудному годовуванні цей процес також залежить від самопочуття мами. Дуже важливо, щоб зміну клімату та режиму мати переживала спокійно.

Основна небезпека періоду акліматизації у немовлят криється в посиленому обміні речовин. Будь-які зміни стану вимагають підвищеної уваги і без належної допомоги можуть призвести до тяжких наслідків. Якщо у малюка спостерігаються діарея, блювота, висока температура, необхідно викликати лікаря.

Акліматизація у дітей: причини, симптоми, поради

Важливо! Через підвищену уразливість педіатри радять не відвозити немовлят і дітей молодше трьох років далеко від звичного клімату.

Акліматизація у дошкільнят

Діти від трьох до семи років значно легше переносять зміну клімату. Однак дитині в цьому віці дуже важливо збереження звичного режиму. Різке зрушення сну і прийому їжі неприпустимі. Якщо має бути зміна часового поясу, варто заздалегідь і поступово переходити на новий режим. Для дітей молодшого віку зміна часу не повинна перевищувати двох годин.

Акліматизація у школярів

Адаптація у дітей старше семи років займає зазвичай три-чотири дні і не супроводжується серйозними порушеннями стану здоров'я. Можуть відзначатися незначні перепади настрою, підвищена сонливість або втрата апетиту. Однак педіатри не радять розслаблятися, тому що в цей період існує ймовірність загострення хронічних захворювань. Перед поїздкою важливо проконсультуватися у лікаря. Можливо, буде потрібна попередня підготовка або прийом підтримуючих препаратів.

Як прискорити і полегшити акліматизацію у дитини: поради педіатрів

Не така страшна акліматизація, як її представляють батьки. Як вже було сказано, період пристосування багато в чому залежить від стану імунної системи. Якщо у немовлят важко передбачити реакцію організму на зміну клімату, то дітей старшого віку можна і потрібно правильно підготувати. Допоможе полегшити і прискорити акліматизацію дотримання простих, чітких правил:

 • починати подорожі рекомендується з невеликих відстаней без різких перепадів температур;
 • для перших подорожей підійдуть місця, де клімат не особливо відрізняється від звичного і немає різких стрибків зима / літо;
 • дотримуйтесь звичного режиму дня, поступово переводьте дитину на новий графік за два-три тижні до передбачуваної поїздки;
 • якщо дитина схильна до інфекційних захворювань, обирайте малолюдні курорти і нежаркі країни;
 • подорожуйте з абсолютно здоровими дітьми: навіть незначні ознаки нездужання є приводом скасувати поїздку;
 • годуйте дитину знайомими продуктами, особливо в перші три-п'ять дні перебування на курорті;
 • запасіться бутильованої водою звичного складу: візьміть з дому або купіть знайомої марки;
 • плануйте переліт в зручний час: краще в другій половині дня або ввечері, щоб після прибуття була можливість повноцінно відпочити;
 • за місяць до поїздки пройдіть курс вітамінів, проконсультуйтеся у педіатра щодо підтримки імунітету малюка;
 • на початку відпочинку виключіть будь-які навантаження, стресові ситуації і сильні переживання. Відкладіть відвідування дитячих клубів, екскурсій, парків розваг на другу половину відпустки;
 • не змушуйте дитину насильно їсти і спати;
 • в перші дні перебування на морі обмежте час купання та прийняття сонячних ванн. Період активного спеки завжди проводьте в номері або в тіні на природі.

І ще одне важливе правило: відпочинок в іншому кліматі повинен тривати не менше двох-трьох тижнів. За цей період організм дітей і дорослих встигає звикнути до нових умов і отримати максимум користі. Перебування на курорті сім-десять днів не тільки не дає бажаного результату, але і надає підвищене навантаження на імунну систему.

Поїхати з дітьми в екзотичну країну або на море - це не тільки захоплююче, але і корисно. Дитина побачить світ, дізнається багато нового, проведе чудовий час на відпочинку далеко від галасливих міст і запилених доріг...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Белек
Xanadu Resort
Xanadu Resort
Кемер
Seven Seas Hotel Life
Seven Seas Hotel Life
Сіде
Otium Family Eco Club
Otium Family Eco Club
Сіде
Seven Seas Hotel Blue
Seven Seas Hotel Blue
Аланья
Eftalia Ocean
Eftalia Ocean
Шарм-ель-Шейх
Otium Family Amphoras Beach Resort
Otium Family Amphoras Beach Resort
Схожі статті