Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Як навчити дитину читати: поради батькам та ефективні методики для різного віку

Як навчити дитину читати: поради батькам та ефективні методики для різного віку

За новими педагогічними стандартами дитина, йдучи в школу в перший клас, вже повинна вміти читати. У багатьох освітніх установах швидкість і техніка читання є основним пунктом проходження конкурсу. Тому батьки намагаються якомога раніше подружити дитину з книгою.

Сьогодні існує величезна кількість різних методик і навчальних матеріалів. З одного боку, вони дозволяють батькам навчити дошкільника читати самостійно без допомоги педагогів, але з іншого - ускладнюють вибір. Багато мам і тат не знають, коли і з чого почати перші уроки, як навчати легко і ефективно, які методики підійдуть їх чаду. Фахівці Coral Family спільно з педагогами клубу Sun Family Club — https://sunfamilyclub.net/ — детально розібралися у всіх питаннях. За грамотного і правильного підходу навчити дитину читати можна легко і швидко.

Коли починати навчання?

Останнім часом спостерігається справжній бум на ранній розвиток дітей. Тільки дитині виповнився рік, як в гонитві за новомодними тенденціями батьки садять його за книги. Але педагоги і педіатри рекомендують не поспішати з раннім навчанням читання. Мозкові центри, які відповідають за сприйняття тексту, формуються ближче до 5-6 років. Це оптимальний вік для навчання. Тому не варто хвилюватися, якщо малюк в 4 роки ще не читає 100 слів за хвилину.

Педіатри також проти раннього читання. Дослідження показали, що у дітей до 5-6 років ще не до кінця сформована зорова система. Надмірне напруження очей неминуче веде до короткозорості.

Але як же бути, адже дитина в школу повинна прийти підготовленою? Відповідь проста: долучати дитину до книг потрібно поступово. Психологи і педагоги виділяють для цього 3 етапи:

 1. 2 - 3 роки - розвиток інтересу до книги, формування образного мислення. У цей час батьки повинні читати дитині казки, разом розглядати картинки.
  Підійдуть музичні книги з яскравими великими малюнками, розвиваючі книжки з тканини.
 2. 4 - 5 років - знайомство з абеткою, звуко-буквенне навчання, вивчення простих складів і слів.
 3. 5 - 6 років — уроки читання повних слів, самостійне читання речень, переказ прочитаного.

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Фізіологічна готовність дитини до читання

Не варто забувати, що всі діти різні і розвиваються теж по-різному. Якщо одна дитина в 3-4 роки вже добре запам'ятовує звуки і букви, то іншій навчання може даватися важко. Педагоги і психологи рекомендують звертати увагу на фізіологічну готовність малюка до читання.

Ознаки фізіологічної готовності дитини до самостійного читання:

 • дитина вільно пояснює думки, легко будує зв'язну розповідь;
 • добре розвинений фонематичний слух - дитина чітко розрізняє звуки в словах;
 • відсутність логопедичних проблем;
 • добре розвинене просторове мислення - дитина розуміє напрямки вправо / вліво, вгору / вниз.

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

10 головних порад батькам

 1. Книга у дитини повинна викликати інтерес і задоволення. Для цього важливо з раннього віку читати дітям казки, розглядати і показувати яскраві, барвисті книжки. Це відмінний спосіб розвитку мислення.
 2. Дотримуйтесь правило «від простого до складного»: перші уроки починайте з вивчення звуків і букв, потім можна переходити на склади, слова і словосполучення.
 3. Нехай навчання для малюка буде як цікава гра: кубики, картки, відгадайки, читайка. Придумуйте разом героїв з літер, казки про слова і букви. Дуже допомагають сучасні розвиваючі мультфільми.
 4. Під час вивчення букв підключайте всі органи чуття. Наприклад, дуже добре, якщо є об'ємні літери, які можна помацати. Також їх можна ліпити з пластиліну, малювати на асфальті або на піску, обводити в зошиті, замальовувати кольоровими олівцями, пробувати писати самостійно (методика Монтессорі).
 5. Тренуйтеся всюди і завжди. Покажіть дитині, що слова є скрізь: на вулиці, в магазині, в парку. Коли вивчите букви і перші склади, знаходите їх на вивісках, плакатах, в назвах.
 6. Вивчайте правильно. Ця порада дуже важлива, оскільки перевчити дитину набагато складніше, ніж навчити новому. Тому слід вивчити методики, поспілкуватися з педагогами про те, як правильно починати уроки.
 7. Дотримуйтесь регулярності - проводьте короткі уроки кожен день. Перед вивченням нової інформації завжди повторюйте пройдений матеріал.
 8. Не перенавантажуйте дитину. Перші уроки повинні тривати не більше 5-10 хвилин. Для малюків вибирайте якісний матеріал з великими літерами і картинками, щоб не напружувати зір. Уроки читання для діток 5-6 років не повинні перевищувати 30 хвилин в день.
 9. Подайте особистий приклад. Якщо в сім'ї існує культура читання, то і діти будуть тягнутися до книг.
 10. Обговорюйте прочитане, вчіть дітей переказувати. Дуже важливо, щоб дитина навчилася сприймати текст на слух і візуально, могла повторити смисл. 

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Інші корисні поради про підготовку дитини до школи представлені в статті — https://sunfamilyclub.net/blog/kak-podgotovit-rebenka-k-shkole-sovety-roditelyam.

Звуки, букви, склади або слова: з чого почати перші уроки?

Перші уроки читання педагоги Coral Family рекомендують починати з вивчення звуків. Уже в 2,5-3 роки можна підключати звуковий супровід при розгляданні картинок. Наприклад, повторення звуків тварин і природи: му-у-у, ш-ш-ш, жу-жу, мяв-мяв, гав-гав і т. д. Коли дитина добре навчиться вимовляти звуки і розділяти їх, можна переходити до вивчення букв.

Деякі сучасні методики включають відразу вивчення складів або цільних слів (метод Гленна Домана). Однак підходять вони далеко не всім діткам. Часто при складовому і словесному навчанні дитина важко сприймає текст в цілому і його сенс. Грубо кажучи, діти заучують слово і склад, а потім лише відтворюють їх звукове позначення. При звуко-буквеній методиці дитина сприймає окремі звуки і вчиться співвідносити їх з буквами. 

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Перший етап - вивчення голосних і приголосних букв

Традиційна методика навчання читання рекомендує починати з голосних букв. Спочатку за буквою закріплюється асоціативний ряд у вигляді знайомих картинок і звуків. Наприклад, буква «а» - з неї починаються слова абетка, акула, апельсин. Але прив'язуватися до конкретного образу не варто: чим ширше асоціації, тим краще.

Поради:

 • вивчати голосні краще за все за допомогою співу. Це допоможе також розвивати мовний апарат;
 • вчити приголосні букви потрібно не за назвою в алфавіті, а запам'ятовувати, які звуки вони дають: не «бе», а «б», не «ен», а «н»;
 • найкраще починати вивчення літер «м», «н», «л», «д». Потім переходити до більш складним: шиплячим і свистячим ( «с», «ш», «ж»), а також «р».

Другий етап - склади

 • Починаємо вивчення найпростіших складів з поєднанням голосна + голосна: ау, уа, іа, оу.
 • Переходимо до вивчення простих відкритих складів зі сполученням приголосна + голосна: ма, ми, му, мо, ме.
 • На цьому етапі важливо підключати перші осмислені слова з двох звуків, наприклад, читати віршики, співати пісеньки за їх участю: ах, ох, ух.

Порада: зробіть картки або купіть спеціальні книжечки, де можна підставляти приголосні і голосні звуки. Як вони виглядають і як з ними займатися, дивіться на відео від каналу Світлани Орочко.

Третій етап - слова

 • Найефективніша вправа - складати слова з набору однакових складів: ма-ма, па-па, ба-ба.
 • Ускладнюємо завдання - складаємо слова з різних складів: пу-ма, ри-ба, ка-ша.
 • Складаємо цільні короткі слова: кит, кіт, сом, рот.

Четвертий етап - словосполучення

 • Як тільки дитина навчиться читати короткі слова, починайте складати з ними прості словосполучення: там ялина, де кіт, ось мак. Спочатку будуємо з двох слів, потім з трьох і поступово ускладнюємо завдання.
 • Потім переходимо до двоскладових слів: ри-ба в мо-рі, він си-дить.
 • Перші пропозиції складаємо з добре знайомих слів, наприклад, з того, що бачить дитина: стоїть стіл - в кімнаті, - де мама - і я - читаємо.
 • Обов'язково просимо дитину повторити пропозицію цілком від початку і до кінця. У цей період дуже корисно читати і заучувати короткі віршики.

5 найефективніших методик

Абетки та букварі

Абетка і буквар - це традиційний і перевірений спосіб, щоб навчити дитину основам читання. Абетка знайомить малюків з літерами за допомогою картинок. Буквар - це вже цілий посібник, щоб запам'ятати букви і звуки і навчитися складати їх у склади.

Раніше було простіше, тому що майже всі вчилися за одним і тим же букварем - з великою літерою «А» на обкладинці. Тепер же в кожній книгарні знайдеться кілька букварів та абеток. Особливих відмінностей в них немає, тому педагоги радять вибирати для малюків яскраві і барвисті книжки. Для дошкільнят підійде буквар логопеда-практика Малярчук Антоніни Яківни і педагога Вавин Людмили Сергіївни.

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Кубики Зайцева

Кубики, на думку педагогів і психологів, - одна з найбільш ефективних методик розвитку дітей. Її плюс у тому, що під час гри задіяно відразу кілька органів сприйняття і логічне мислення. Дитина не тільки бачить букви, але сама складає їх в слова. Додатково розвивається дрібна моторика рук. До цієї методики можна переходити після того, як дитина вивчить букви.

Кубики Зайцева - це унікальна методика, яка має на увазі складовий метод навчання. По боках кубиків нанесені не окремі букви, а склади. Використовувати цю методику можна з 3-4 років. На більш ранніх термінах кубики Зайцева застосовують для розвитку мовного апарату. 

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

У наборі дається 67 кубиків різного кольору і з різним наповненням, а також методичка. На кубиках з залізним наповненням нанесені дзвінкі злиття, з дерев'яним - глухі. У комплекті також додаються спеціальні таблиці, за якими рекомендується послідовність співу складів. За методикою Зайцева звуки не проговорюють, а саме проспівують. Докладніше про методику можна дізнатися з відео каналу «Сім'я ТВ».

«Теремки» и «Складушки»

«Складушки» — це комплект з 21 картки зі складами і тематичними картинками. До кожного малюнку додається пісенька. Займатися за цією методикою можна з 3 років.

«Теремки» — набір з 12 дерев'яних кубиків-теремків з приголосними буквами і 12 кубиків-скриньок з голосними. Поєднувати букви дуже просто: якщо в теремок помістити скринька, то дитина побачить склад. З декількох теремків вже можна складати слова.

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Картки Домана

Американський вчений Гленн Доман розробив методику навчання дітей читання цільними словами. Вперше вона була застосована в Інституті розвитку дитини в Філадельфії ще в 1990-і роки і отримала неймовірний успіх. Перевага методики в тому, що дитина швидко накопичує словниковий запас. Але не всі діти однаково здібні до такого методу навчання. Як показує практика, багато дітей потім не впізнають завчені слова, якщо вони написані іншим шрифтом або навіть кольором. 

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Сьогодні картки Домана використовуються лише як доповнення до інших методик для дошкільнят. Методика більше спрямована на удосконалення пам'яті і швидкочитання.

Метод Марії Монтессорі

Методика італійського педагога і вченого Марії Монтессорі підходить для першого знайомства з буквами і загального розвитку малюків. Вона не ставить конкретних і вузьких завдань навчання читання чи письма, але дає можливість дитині повноцінно розвиватися. Суть в тому, що малюк відразу запам'ятовує, як виглядають букви і їх обриси, пробує їх повторити. Таким чином, навчання відбувається від зворотного: спочатку пишемо, потім читаємо. Діти сприймають букви, коли їх малюють, обводять, ліплять. Основна цінність методики в невимушеності і залученості дитини в гру. Тому її можна застосовувати з дітьми від 3 років. 

Как научить ребенка читать: советы родителям и эффективные методики для разных возрастов

Деякі батьки відзначають складність методики в необхідності великої кількості роздаткового матеріалу. Однак сьогодні практичні уроки доступні у вигляді додатків для смартфонів і планшетів. Докладний огляд такого додатка підготував канал аppsministry.

За новими педагогічними стандартами дитина, йдучи в школу в перший клас, вже повинна вміти читати. У багатьох освітніх установах швидкість і техніка читання є основним пунктом проходження конкурсу. Тому батьки нам...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Шарм-ель-Шейх
Otium Family Amphoras Beach Resort
Otium Family Amphoras Beach Resort
Шарм-ель-Шейх
Otium Park Amphoras Blu Resort
Otium Park Amphoras Blu Resort
Схожі статті