Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Що таке самооцінка і як вона формується
Види самооцінки
Ознаки неадекватної самооцінки
15 обов'язкових правил
Як підвищити самооцінку дитини: три простих «так»
Підвищуємо самооцінку за допомогою вправ

Кажуть, що людину поважають настільки, наскільки вона поважає сама себе. Це твердження правильне, бо сприйняття індивідуальності, оцінка своєї особистості є фундаментом успішності людини в соціумі. Відображення і розуміння власної значущості називається самооцінкою. Як частина «Я-концепції» вона формується в глибокому дитинстві, головними її будівельниками є батьки. Що необхідно робити батькам, щоб виростити успішних дітей, і як підвищити самооцінку у дитини, давайте розберемося з фахівцями Coral Family.

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Що таке самооцінка і як вона формується

Основа благополучного щасливого життя - правильна самооцінка. Як не парадоксально звучить, але вона формується в ранньому віці батьками. Дорослі часто не помічають, як за всіх проявах турботи і любові «вбивають» впевненість в собі у дітей. Яким би щасливим не було дитинство: сімейний відпочинок, спільні свята, фінансове благополуччя - все це буде фікцією, якщо малюк коженого разу чує критику батьків, нагадування про його нікчемность.

Маленька людина представляє себе такою, якою бачать її мама і тато. Іншими словами, самооцінка - це визнання власної важливості, значущості для інших людей. 

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Людина народжується зі здатністю чинити опір тиску з боку навколишнього світу. Тому самооцінка завжди формується під тиском ззовні. Діти до трьох років не сприймають своє «я», не можуть ідентифікувати власну роль в суспільстві, значимість, важливість. Тому їх самосприйняття повністю залежить від думки інших, зокрема батьків. Формування цієї якості можна зобразити у вигляді схеми:

думка і оцінка батьків → тиск зовнішнього світу → відповідна реакція на тиск → особиста самооцінка.

Види самооцінки

 1. Занижена - найнебезпечніша: людина відчуває свою ущербність, непотрібність, відчуває страхи, невпевненість.
 2. Адекватна — людина сприймає себе такою, якою вона є, правильно оцінює свої плюси і мінуси.
 3. Завищена — надмірне підвищення самооцінки заважає нормально сприймати себе в суспільстві. 

Ознаки неадекватної самооцінки

Перед тим як допомогти дитині підвищити самооцінку, необхідно точно зрозуміти, а чи дійсно є проблема. При цьому погано, коли самооцінка занижена або завищена. Зрозуміти, що малюк себе недооцінює, легко. Такі діти зазвичай скромні, сором'язливі, тихі, замкнуті. Вони перестають спілкуватися з однолітками, живуть «в своєму» світі, ранимі, чутливі. Дитина із завищеною самооцінкою часто егоцентрична, завжди впевнена у своїй правоті, на будь-яку критику відповідає протестом. Як визначити рівень самооцінки за допомогою простих методик, розповіли психологи каналу «Мамина школа».

 

 

15 обов'язкових правил

 1. Право на особисту думку - краще, що можуть розвинути батьки у дітей. Дозвольте малюкові думати самостійно, навчіть аналізу і здатності мати свою точку зору. Це головний спосіб, як підвищити дитині самооцінку.
 2. Поважайте індивідуальність дитини. Не потрібно порівнювати його з Петром, Васею, Катею і т. і.
 3. Даруйте любов. Відчуваючи любов і турботу батьків, маляті простіше справлятися з труднощами.
 4. Дозволяйте дітям робити щось важливе. Дитина повинна сама бачити свою значимість у світі, розуміти цінність хороших вчинків.
 5. Усуньте джерело гноблення. Часто невпевненість - наслідок тиску зовнішнього середовища: колектив, школа, педагоги та інше. Якщо дитина відчуває дискомфорт в школі, краще змінити місце навчання.
 6. Не кажіть про дітей в третій особі в їх присутності. Психологи радять називати недоліки і хвалити малюка, вказуючи його особистість. 
 7. Як підняти дитині самооцінку і прищепити відповідальність - дайте право вибору, можливість самостійно приймати рішення, наприклад дозвольте надіти те, що хоче дитина. 
 8. Навчіть дитину керувати емоціями.
 9. Завжди підтримуйте своє чадо, особливо в моменти невдач. Похвала - стимул рухатися далі.
 10. Не критикуйте вибір дитини.
 11. Не створюйте тепличних умов: дозволяйте малюкові долати труднощі і приймати поразки. Просто допомагайте правильно сприймати перемоги і невдачі.
 12. Лаяти потрібно вчинки, а не саму дитину.
 13. Не вимагайте від дітей більше, ніж вони здатні зробити. Ставте реальні здійсненні завдання і хваліть за їх виконання.
 14. Заохочуйте ініціативу і бажання дитини зробити щось самостійно.
 15. Спілкуйтеся з малюком, на власному прикладі розповідайте про те, що в житті є місце успіху і невдач, про те, як долати труднощі. 

Як підняти самооцінку дитині: три простих «так»

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Правильне виховання - це не тільки заборони і покарання, але і дозволи. Як підняти самооцінку дитини, кажучи «так», знають педагоги Coral Family. Запропоновані нижче варіанти дають право дитині бути цінною і унікальною.

 • «Так» праву одягатися самостійно - батькам часом простіше підібрати і викласти одяг дитині, проте це формує залежність від чужої думки. Дозволяйте дітям самовиражатися і проявляти свій смак.
 • «Так» можливості бути самим собою - не варто підганяти свою дитину під шаблони, нехай вона буде унікальною, зі своїм баченням світу: гучним, швидким, балакучим. Чи не обсмикуйте малюка кожен раз, коли вона проявляє своє «я», приймайте її такою, якою вона є. 
 • «Так» прояву емоцій - емоції служать найважливішим способом пізнавати світ і самого себе. Кожен раз заглушаючи бажання дитини пізнавати світ, вибудовувати взаємозв'язок з ним, батьки заганяють його в рамки. А це перша сходинка до формування невпевненості. Малюк не знає, як відповісти і що робити в тій чи іншій ситуації, тому що не отримав адекватного досвіду.

Підвищуємо самооцінку за допомогою вправ

Спеціальні методики дозволяють знизити тривожність, рівень страху, невпевненість у дітей. Як дитині підвищити самооцінку за допомогою практики, розповідають психологи: вони використовують вправу «Скарбничка досягнень», яку легко виконати і вдома. Її суть - дати можливість самій дитині і батькам побачити досягнення і успіх. Часто в побутових ситуаціях дорослі не помічають хороших вчинків дітей, а лише вказують на недоліки і помилки. Як результат, у маленької людини формується комплекс неповноцінності, нав'язану думку про свою нездатність. Це легко виправити за допомогою даної методики.

 1. Батьки разом з дитиною роблять скриньку досягнень. Це може бути будь-яка відповідна коробка. Її необхідно красиво прикрасити, задекорувати разом з малюком. 
 2. Наступний крок - дати малюкові вказівку: всі його успіхи за кожен день, нехай навіть найменші, записувати на листок паперу. Наприклад, прочитав книгу, вивчив вірш, намалював малюнок, погодував рибок, допоміг другові і т. і. 
 3. Всі записані досягнення складаються в скриньку (коробку).
 4. Раз на місяць або в будь-який вільний час батьки разом з малюком повинні перевіряти і переглядати досягнення в коробці. Добре, якщо додатково буде формуватися стимул вдосконалити успіх. 

Така вправа дозволить дитині навчитися помічати і цінувати свої досягнення, радіти їм. Разом з цим зросте впевненість в собі і сформується думка про значущість. 

Корисне відео про те, як підняти самооцінку у дитини, підготував психолог Дмитро Карпачов.

 

 

Що таке самооцінка і як вона формується
Види самооцінки
Ознаки неадекватної самооцінки
15 обов'язкових правил
Як підвищити самооцінку дитини: тр...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Сіде
Otium Family Eco Club
Otium Family Eco Club
Сіде
Ali Bey Resort
Ali Bey Resort
Сіде
Ali Bey Park
Ali Bey Park
Схожі статті