
Комунікабельність - шлях до успіху особистості
Етапи формування навичок спілкування
Причини відсутності контактності
Коли є проблема: як розпізнати?
Як розвинути комунікабельність у дитини: 10 корисних порад
Спілкування дітей з однолітками - одна з найважливіших категорій розвитку особистості. Від того, наскільки малюк навчиться вибудовувати комунікативні зв'язки, взаємодіяти з оточуючими, залежить його подальший успіх. Психологи впевнені, що ранній соціальний розвиток дітей важливіший, ніж інтелектуальні або академічні навички. Якщо індивідуум не навчиться вибудовувати відносини в соціумі, формувати і виявляти інші здібності буде важко. Як не допустити помилок і розвинути товариськість малюка, пропонуємо дізнатися від фахівців Coral Travel.
Комунікабельність - шлях до успіху особистості
Прагнення до комунікації з оточуючими - вроджена потреба кожної людини. Всі діти від природи товариські, але не всі в однаковій мірі вміють контактувати з навколишнім світом. Навички спілкування - придбані якості, які залежать від виховання і середовища проживання. Основне завдання розвитку дитини лягає на плечі батьків. Дорослі часом навіть не здогадуються, що є причиною замкнутості і самотності їх дітлахів.
Етапи формування навичок спілкування
Перший контакт малюка з навколишнім світом відбувається через батьків: це перша посмішка дитини та перші звуки, коли впізнають знайому людину. Дуже важливо помічати і підтримувати спроби комунікації дітей. Розглянемо етапи формування комунікативності в ранньому віці.
Віковий період |
Формування комунікації |
Прояв комунікації |
з 2 місяців |
малюк намагається налагодити контакт з мамою |
посмішка і перші емоції |
з 3 - 4 місяців |
дитина проявляє прихильність, повторює звуки дорослих |
міміка і жести, перші звуки «агу» |
з 7 місяців |
малюк активно пізнає навколишній світ, вчиться з ним взаємодіяти |
тактильний контакт, емоції |
з 8 - 9 місяців |
контакт з чужими людьми, зміна обставин |
інтерес до чужих людей |
1 - 2 роки |
спілкування з дорослими та іншими дітьми |
перші слова, вміння грати самостійно, а також з дорослими і дітьми |
3 роки |
становлення особистості, ідентифікація свого «я» в соціумі |
спілкування за допомогою гри, вміння домовитися |
Причини відсутності контактності
Фахівці виділяють три основні причини, які впливають на зниження або повну відсутність комунікативних навичок у дітей:
- соціокультурні чинники - сучасне суспільство не вимагає від дітей високорозвинених навичок комунікації, діє правило «кожен сам за себе»;
- внутрішньосімейні - батьки, охоплені динамічним темпом життя, мало спілкуються з дітьми, самі рідко активно комунікують, не демонструють приклад навичок спілкування;
- внутрішньоособистісні психологічні проблеми - тривожність, занижена самооцінка, страхи.
Як показує досвід педагогів Coral Family, часто дітям не вистачає знань і досвіду, алгоритму дій вибудовування комунікативних зв'язків. Дитина хоче спілкуватися з однолітками, але не знає, як налагодити контакт, як познайомитися і як взаємодіяти. Типова ситуація, коли малюк активно контактує з дорослими людьми, не проявляє дефіциту навичок спілкування, але в компанії однолітків «губиться». Діти з раннього віку повинні спілкуватися в «своєму» колі, починаючи з ігрових майданчиків біля будинку і закінчуючи спеціальними ігровими кімнатами.
Коли є проблема: як розпізнати?
Дорослим часто дуже складно зрозуміти, наскільки контактна і товариська їхня дитина. Щоб не чекати апофеозу проблеми, важливо вчасно розпізнати її перші дзвіночки. Це легко визначити за допомогою спостереження. Якщо малюк здатний без проблем зав'язати розмову з незнайомою людиною, познайомитися з однолітком, взаємодіяти під час гри, то проблеми зі спілкуванням немає. Можна додатково провести досвід: попросити дитину на дитячому майданчику взяти щось у однолітка, наприклад, лопатку або відерце. Якщо він без видимих труднощів виконає прохання, немає причин хвилюватися. В іншому випадку експерти Coral Family рекомендують звернути на ситуацію увагу і при щонайменших ознаках замкнутості звернутися до психолога. Сучасні тести і практичні методики допоможуть виявити проблему на ранніх етапах її формування.
Як розвинути комунікабельність у дитини: 10 корисних порад
- Дорослі повинні моделювати навички спілкування. Важливо не стільки те, що говорять батьки своїм дітям, скільки те, як надходять вони самі. Дорослі - приклад для наслідування, перші вчителі для своїх дітей, тому потрібно показувати правильні моделі спілкування і взаємодії з оточуючими.
- Звертайте увагу на перші емоції і спроби спілкування дитини. Діти повинні отримувати позитивний досвід комунікації з раннього віку. Чим активніше дорослі будуть заохочувати спілкування малюка, тим краще. Важливо забути фрази: «Я зайнятий», «Ти не зрозумієш», «Я не знаю».
- Практикуйте спільні навчальні гри. Щоб прищепити дитині навички спілкування, програвайте різні ситуації і моделі поведінки вдома.
- Привчіть дитину бути уважною до інших людей. Якщо малюк відчуває дискомфорт при спілкуванні з дітьми, не звинувачуйте інших: мовляв, «це погані діти». Навчіть знаходити рішення ситуації, наприклад, запропонувати пограти в іншу гру, запитати думку інших.
- Надайте дитині можливість бути в групі дітей. Міжособистісні відносини вибудовуються тільки досвідним шляхом. Для того щоб малюк вмів спілкуватися і контактувати з іншими, мало прикладів і домашніх ігор: повинен бути частий контакт з однолітками.
- Необхідно, щоб дитина могла легко грати не тільки зі своїми друзями і подружками, а й з незнайомими дітьми. Сучасні бебі-клуби, розвиваючі та ігрові центри сприяють цим навичкам.
- Навчіть своє дитя правильним манерам і ввічливості: «Спасибі», «Дай, будь ласка», «Вибач».
- Не нав'язуйте малюкові дружбу і не вибирайте йому друзів. Нехай він сам формує коло спілкування з тих, з ким йому цікаво.
- Практикуйте дитячі свята та домашні ігри. Якщо на вулиці дощ і холодно, це не привід відмовити дитині в спілкуванні з друзями: зберіть діточок будинку, залучіть в колективну гру.
- Заведіть домашнього улюбленця. Спілкування з твариною може допомогти дитині розвинути контактність, вміння піклуватися про ближнього.