Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Як виховати в дитині самостійність

Як виховати в дитині самостійність

Будь-які батьки буквально з народження дитини думають, уявляють, яким буде його чадо в майбутньому, як буде рости і змінюватися. Важливу роль тут відіграє виховання.

Як виховати в дитині самостійність - одне з головних питань тонкого психологічного процесу. Авторитарний стиль спілкування з дитиною може зіграти злий жарт в майбутньому: якщо маленьку особистість постійно обсмикувати, переконуючи у власній недолугості, безпорадності і дурості, то ця впевненість може вкоренитися на роки. І тоді вже дорослий син або дочка ризикують стати боязкими в складних життєвих ситуаціях, невпевненими в собі. Як виховати самостійність дитини - питання і відповідальність в однаковій мірі і батька, і матері.

Що перешкоджає розвитку самостійності

Часто сформувати у підростаючої особистості почуття самодостатності заважають психологічні чинники, які склалися в сім'ї. Ось деякі з них:

Авторитаризм вдома. В умовах, коли наказ дорослих не обговорюється, вибору дитині не надають і не хочуть навіть мимоволі розглядати його бажання, схильності, творчі ідеї, будь-які паростки самостійності ризикують навіть не проклюнутися.

Як навчити дитину бути самостійною

Гіперопіка. В даному випадку складність полягає в тому, що надмірно опікуванній дитині просто немає необхідності починати проявляти самостійність. За нього вже все вирішили: що поїсти, надіти, куди піти, якою іграшкою грати, з ким дружити. Підсумок такого виховання - інфантильність і нездатність раціонально мислити самостійно. Також в майбутньому у дитини може виникати почуття крайньої безпорадності, коли раптом турботлива мама або всезнаюча бабуся виявляються не поруч, адже навик прийняття самостійних рішень відсутня.

Хаотичність виховання. Деякі дорослі постійно «строят» дитину, даючи йому чіткі життєві вказівки і розпорядження, а, наприклад, тато - це свобода і воля. Він дозволяє все: і з гострим ножем грати, і стрибнути в воду з каменя, і випити цілу пляшку коли. З мамою таке не проходить. У такій ситуації у підростаючої особистості збиваються орієнтири: коли потрібно бути самостійним, проявити ініціативу і запропонувати свої варіанти розвитку ситуації. Надалі дитині, яка виховується в такому середовищі, може знадобитися професійна допомога психолога. Лінія виховання повинна бути більш-менш врівноваженою і єдиною. Але, на жаль, ситуація, при якій «мама - рутина-мультиварка-домашній робот-вихователька», а «тато - рідкісне свято», досить поширена в українських сім'ях. 

Як навчити дитину бути самостійною

Відчужене ставлення до дитини. Часто відстороненість обумовлена тим, що батьки зосереджують турботу про нащадка на матеріальному. Одягнути, взути, нагодувати, полікувати, забезпечити вітамінами і мінімальним дозвіллям, знайти комфортний садочок. Це все вкрай важливо, але не менш значущою є психологічна складова, емоційний розвиток дитини. При такому стилі виховання можливий розвиток невпевненості в собі і агресивної поведінки.

Ставлення до дитини базується на безумовній любові. Це аксіома, але необхідно намагатися не перегнути, дати дитині весь базис, необхідний для подальшого самостійного життя, привчити розумно приймати рішення і нести за них відповідальність. Здавалося б - завдання за гранню реальності. Але психологи запевняють: все можливо, головне - зробити так, щоб дитина могла проявити характер і самостійність в різних ситуаціях. 

Як навчити дитину бути самостійною

Як навчити дитину бути самостійним - 10 рад психологів

  1. Відмовтеся від привабливої думки ростити «зручну» для себе дитину. Звичайно, набагато простіше тягти малюка в нудний для нього театр, ніж витратити вихідні на поїздку в океанаріум в сусідньому місті. Це стосується будь-яких аспектів виховання і побуту, коли тато, мама і бабуся роблять все так, як зручно і простіше саме їм.
  2. Створіть доброчинну для розвитку самостійності сферу. Нехай в кожному куточку будинку будуть особисті речі дитини, якими він зможе в будь-який момент розпоряджатися на власний розсуд. Таке ставлення вкоренить в дитині впевненість, що він - не менш значуща особистість, ніж кожен член сім'ї.
  3. Вчіть дитину простим повсякденним діям, які здійснюють домочадці. Не відмахуйтеся від малюка, що горить бажанням допомогти мити посуд, прибирати або ліпити вареники. Дозвольте йому брати участь в процесі.

Як навчити дитину бути самостійною

  1. Не карайте за помилки, а пояснюйте, як правильніше вчинити, в чому саме була заковика. Це єдино правильний шлях до того, що в подальшому дитина буде особистістю з впевненою волею.
  2. Не тримайте дитину виключно в домашніх тепличних умовах. Занурюйте сина або дочку в незвичайну обстановку, незнайоме суспільство. Дитячі розвиваючі групи, свята, вистави - все це відмінно шліфує комунікаційні навички та навички самостійного прийняття рішень. Ідеальне середовище: спілкування з дітьми з різних країн, різних традицій відпочинку. У туроператора Coral Travel є унікальна концепція дитячого відпочинку - Coral Travel. У цій системі кожен з членів сім'ї у відпустці гармонійно взаємодіє з близькими. Діти від 3-х років долучаються до занять - спортивним, розвиваючим, освітнім, виробляють базові навички спілкування, навчаються самостійності, без постійного контролю з боку батьків, діям.
  3. Давайте свободу вибору в одязі і обстановці житлового простору. Ваша дочка хоче ходити в короні, смугастих гетрах, гумових чоботях і рукавичках без пальців? Нехай, якщо їй так зручно. Але по ходу дій спокійно і доступно розкажіть дитині, як прийнято одягатися в тій чи іншій ситуації, що прийнятно для юної стильної модниці, приведіть кілька вдалих прикладів (як з реального життя, так і з фільмів, мультфільмів), дайте дівчинці докладно розглянути свої речі і аксесуари. Це буде і відмінний емоційний контакт, і хороша методика розвитку навику.
  4. Надайте свободу в їжі. Тут буде трохи складніше, так як в більшості випадків дитина, починаючи від 2-х років, хоче їсти виключно макарони з сосисками і цукерки. Це комплексне питання, в якому потрібно врахувати і те, щоб у будинку було якомога менше шкідливих продуктів, щоб дорослі самі подавали приклад правильного харчування, а не хрустіли чіпсами, іншою рукою «запихаючи» дитині гречку.
  5. Не забувайте хвалити і заохочувати починання малюка. Ніщо так не вбиває ініціативу і прояви самостійності, як іронія і, тим більше, сарказм. Вирішив прикрасити свою кімнату вирізаними з паперу фігурками - чудово (а не: «розвів тут смітник, знову за тобою прибирати!»). Вирішив підібрати одяг для завтрашнього походу в садочок - розумниця. Якщо потрібно, зауважте: «Але тільки ось ці колготки можуть бути недостатньо теплими, давай подивимося прогноз погоди, і тоді вже ти визначишся». Не «зафукуйте» дитину, заохочуйте її бажання бути самостійним.
  6. Постійно говоріть з дитиною про особисту безпеку. Шліфуйте навички повсякденності до ідеалу - злегка акцентуючи на тому, що в разі неприємностей дитина також буде нести відповідальність за наслідки.
  7. Вчить піклуватися. Нехай для початку це буде звичайний кактус - його потрібно поливати, удобрювати, доглядати за ним. З розвитком навичок дитині можна доручати нескладні процедури по догляду за братиком чи сестричкою, наприклад, покачати коляску. Добре розвивають навички самостійності і здатності піклуватися домашні тварини. Риби, хом'яки, коти і собаки - не забудьте уточнити, який саме друг припаде до душі вашому вже такому самостійному малюкові!

Будь-які батьки буквально з народження дитини думають, уявляють, яким буде його чадо в майбутньому, як буде рости і змінюватися. Важливу роль тут відіграє виховання.

Як виховати в дитині самостійність - одне з гол...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Схожі статті