Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Навчання без мук: поради батькам, як організувати дитині комфортну обстановку для дистанційного навчання

Навчання без мук: поради батькам, як організувати дитині комфортну обстановку для дистанційного навчання

Бути вдома, не носити шкільну форму і не відповідати біля дошки - про таку школу мріяло багато дітей. А ось батькам, як показала практика, з переходом на дистанційне навчання зовсім не весело. Нова реальність сильно змінює звичний спосіб життя і накладає на батьків підвищену відповідальність. Раніше мами і тата були спокійні, що дитина в школі під наглядом педагогів, а тепер потрібно самостійно контролювати навчальний процес. Однак, як кажуть експерти, за дистанційним навчанням майбутнє, і цілком можливо зовсім скоро це стане звичним явищем в Україні і без карантину.

Тому фахівці SUN FAMILY CLUB спільно з психологами склали керівництво для батьків, як правильно організувати дитині навчання вдома. Корисні поради допоможуть вирішити безліч проблем і швидше звикнути до нових вимог.

Чому виникають складнощі?

Навчання на карантині і період самоізоляції змінили звичний спосіб життя і дітей, і педагогів, і батьків. У нашій країні більшість зіткнулися з дистанційним навчанням вперше. При цьому для багатьох дорослих воно стало справжнім викликом. І перш за все з технічної точки зору. Необхідне програмне забезпечення, єдина система домашньої освіти - це, швидше, питання часу. А ось що потрібно зробити зараз - спробуємо розібратися докладніше.

Навчання на карантині 2

Як змусити дитину вчитися вдома?

Багато батьків не знають, як організувати навчальне місце школяра, і що взагалі робити, коли йде урок. Адже домашня обстановка, як кажуть психологи, в більшій мірі пов'язана з відпочинком і розслабленням. А навчання вимагає певної суворості та серйозності. І ось тут виникає перше і головне питання - як змусити дитину вчитися вдома?

Відповідь досить проста - змушувати не потрібно. Психологи і педагоги рекомендують просто створити всі необхідні і комфортні умови і всіляко сприяти домашньому навчанню. Адже ця система не нова і протягом багатьох століть такий метод був єдиним способом отримати освіту. Завдяки домашньому навчанню виросли великі генії. Наприклад, Моцарт, Лермонтов, Сахаров, П'єр Кюрі, Олександр Грем Белл, Томас Едісон і багато інших отримали домашню освіту. Щоправда, раніше така форма була доступна лише забезпеченим сім'ям. А сьогодні з'явилася реальна можливість надати всім дітям навчання на дому.

Школа вдома: рекомендації для домашнього навчання

Режим дня — основа дисципліни

Найскладніше в дистанційному навчанні виявилося дисциплінувати дітей. Домашня обстановка розслабляє: не потрібно рано вставати, щоб встигнути до 8 або 9 в школу, надягати форму, складати портфель. Можна спокійно поснідати, погладити кота і навіть встигнути подивитися мультик. У цьому безперечно багато плюсів і, перш за все, економія часу. Але вся відповідальність у підготовці до навчання школяра лягає на плечі батьків.

Потрібно організувати час так, щоб дитина могла спокійно позайматися, послухати уроки, виконати домашні завдання і відпочити. Почати необхідно з режиму дня: вставати і лягати спати в один і той же час. Ідеальним часом пробудження для школяра вважається 7:00-7:30, лягати спати слід до 22:00. Навіть якщо уроки починаються пізніше 9.00, бажано, щоб дитина дотримувався такого режиму.

Навчання на карантині 2

До початку першого уроку дитина повинна бути готовою до навчання: закінчити гігієнічні процедури, зробити легку гімнастику, охайно вдягнутися і обов'язково повноцінно поснідати. Необхідні речі для занять повинні бути в одному місці і завжди під рукою.

У проміжках між уроками можна влаштовувати легкі перекуски. Все так само, якщо б вона знаходилася в школі, і перекус потрібно було брати з собою. Тільки тепер досить прийти на кухню.

Чіткий графік і розпорядок дня

Ще одне важливе правило організації домашнього навчання - чіткий графік. Дитина повинна точно знати, коли у неї починаються і закінчуються уроки, в який час вона буде відпочивати або займатися іншими справами. Педагоги рекомендують складати графік разом з дитиною, прописувати його в паперовий щоденник або завести спеціальний блокнот-планувальник.

Молодших школярів обов'язково потрібно контролювати. Навіть якщо батьки не вдома, педагоги рекомендують знати розклад, дзвонити і запитувати, наскільки успішно було виконано урок або завдання і нагадувати про наступний пункт.

Розпорядок дня повинен бути завжди перед очима школяра. Наприклад, зручно користуватися невеликими настінними дошками, куди можна розписувати графік занять на кожен день. Виконані завдання потрібно позначати або викреслювати, щоб дитина бачила результат діяльності. Це дозволяє формувати у дітей цілеспрямованість. При необхідності можна придумати систему мотивації і зробити розпорядок дня в ігровій формі. 

Серйозне ставлення до навчання

Як показала практика, багатьом дітям виявилося складно вчитися вдома через не зовсім серйозне ставлення дорослих до такої форми освіти. Деякі батьки не тільки не сприяють комфортному навчання, а й заважають. Наприклад, завантажують дітей домашніми обов'язками під час уроків, не прибирають сторонній шум.

Ставлення батьків до нового формату навчання формує ставлення і у дітей. Якщо дорослі весь час будуть говорити, що такий вид навчання - це несерйозно, звичайно, так до нього буде ставитися і дитина. Потрібно зрозуміти, що дистанційне навчання - таке ж за значимістю навчання, як звичайний похід в школу. А значить, в навчальний час діти повинні бути зайняті тільки уроками і мати всі умови для якісного навчання.

Навчальний час формує і організовує школа. Завдання батьків - розібратися в організаційних питаннях, дізнатися розклад, проконтролювати початок і завершення уроків. А ще не заважати і не відволікати дитину під час занять. Обов'язково вимкнути телевізор, навіть в сусідніх кімнатах, і прибрати всі джерела шуму. Учень повинен бути зосереджений тільки на уроках.

Навчання на карантині 3

Правильна організація робочого місця

Ще одне важливе правило домашнього навчання - робоче місце. В ідеалі, щоб у дитини була своя кімната, персональний стіл, комп'ютер. Якщо у школяра немає окремої кімнати, потрібно обладнати зручний куточок, де під час занять йому ніхто не буде перешкоджати. Такий простір можна організувати за допомогою зонування приміщення або, скажімо, на утепленій лоджії. Там обов'язково має бути хороше освітлення, зручні полиці, органайзер для письмового приладдя і комфортний стілець.

Зауважимо, що від правильної організації місця навчання залежить не тільки успішність дитини, але і його здоров'я. Стіл і стілець повинні відповідати зросту. Бажано, щоб на робочому місці не було зайвих предметів, які будуть відволікати або заважати.

Навчання на карантині 4

Відпочинок і дозвілля

У перервах між уроками і домашньою роботою діти повинні відпочивати. Потрібно правильно організувати перерви, як в школі, і стежити, щоб дитина не сиділа перед монітором всі 5-6 годин уроків. Педагоги рекомендують провітрювати приміщення, робити гімнастику для очей і розминати тіло. Можна включати музику і займатися разом з дітьми - це найкраща мотивація. Після уроків 2-3 години школяр повинен відпочити: пообідати, пограти, подивитися мультфільм або погуляти на свіжому повітрі.

Порядок у всьому

Підтримка порядку на робочому місці, охайний одяг і зовнішній вигляд теж допомагають дітям серйозно ставитися до процесу домашнього навчання. Не варто дозволяти їсти за робочим столом, складати папірці або інше сміття. Те саме стосується і зовнішнього вигляду. Дитина ж не ходить на уроки в школу в піжамі. Звичайно, шкільну форму надягати необов'язково, але домашній одяг повинен бути охайним і зручним.

Як бути уважними батьками, але не робити все за дитину

Кожній дитині важливо бути почутим, щоб його похвалили. Тому не варто відштовхувати школяра, якщо він принесе зошит і попросить допомогти у виконанні завдання. Однак ключове слово тут «допомогти», а не виконати за нього. Багато батьків не привчають дітей до самостійності і, щоб скоріше закінчити домашні завдання, роблять їх за дитину. Наприклад, малюють, ліплять або вирішують складні завдання.

У школі один учитель на багато дітей, тому учні в більшій мірі надані самі собі і орієнтовані на самостійну роботу. Вдома дитина знаходиться в центрі уваги і, звичайно ж, завжди є спокуса попросити тата чи маму вирішити складне завдання.

Коли дитина старанно щось виконує і поводиться добре, важливо відзначати і хвалити його. Адже тепер вся відповідальність лежить на батьках: учитель навіть при особистому відеозв'язку не завжди зможе помітити якісь нюанси.

Також педагоги рекомендують стежити за успішністю свого школяра, при необхідності зв'язуватися з учителем, уточнювати інформацію.

Підтримувати спілкування з однолітками

Спілкування в соціумі - вкрай важливий момент розвитку дітей різного віку. У школі дитина практично весь час знаходиться в соціумі, а ось під час дистанційного навчання часто позбавляється необхідного спілкування. Батькам слід пам'ятати, що діти мають потребу в спілкуванні з однокласниками і друзями по школі. Під час карантину вони можуть телефонувати, спілкуватися по відеозв'язку, грати разом онлайн або обмінюватися фотографіями. В інших випадках зустрічатися після уроків на вулиці або разом грати вдома.

Вільний час і особистий простір

Коли всі вдома - це добре. Але коли всі вдома постійно - це втомлює. І перш за все, дорослих. Психологи рекомендують організувати дозвілля дитини так, щоб після уроків він міг спокійно позайматися своїми справами, помалювати, пограти або подивитися мультфільм. А дорослі в цей час теж могли відпочити і зайнятися своїми справами. Саме тому у кожного будинку має бути свій вільний простір.

Навчання на карантині 5

Дистанційне навчання потребує часу для адаптації. І найпростіше звикнути і впровадитися в нову систему, дотримуючись чітких правил і рекомендацій. І якщо раніше основну частину відповідальності брали на себе школи і вчителі, то в умовах домашнього навчання контроль перекладається на плечі батьків.

Основна рекомендація мамам і татам школярів - постаратися створити всі необхідні умови для освіти дітей і підтримувати високу мотивацію. А ще спілкуватися з педагогами і не боятися ставити питання. Успішного навчального року!

Бути вдома, не носити шкільну форму і не відповідати біля дошки - про таку школу мріяло багато дітей. А ось батькам, як показала практика, з переходом на дистанційне навчання зовсім не весело. Нова реальність сильно змі...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Белек
Xanadu Resort
Xanadu Resort
Схожі статті