Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Перша допомога при невідкладних станах у дітей під час подорожі

Перша допомога при невідкладних станах у дітей під час подорожі

Збираючись у подорож з дитиною, батьки зазвичай оформлюють медичну страховку, щоб мати можливість звернутись до педіатра за кваліфікованою допомогою у випадку захворювання дитини.  Втім, бувають ситуації, коли потрібно надати першу допомогу дитині до того, як вона буде оглянута лікарем.  

Підвищення температури тіла

Жарознижуючі препарати потрібно давати дитині при підвищенні температури тіла вище 38,5˚С  (для дітей до 3 місяців життя – при температурі вище 38,0 ˚С).

Найбільш безпечними і ефективними жарознижуючими ліками у дітей є парацетамол та ібупрофен. Для дітей вони випускаються у вигляді суспензії і ректальних супозиторіїв.

Дозування залежить від маси тіла дитини і складає 10 мг/кг маси тіла для ібупрофену, 15 мг/кг – для парацетамолу. На упаковці є табличка, згідно якої легко визначити дозу препарату, знаючи масу тіла дитини.   

Втрата рідини при проносі  і блювоті

Стани, що супроводжуються проносом і блювотою, небезпечні у дітей саме тим, що швидко наступає зневоднення. Тому важливо почати відпоювати дитину одразу, ще до огляду лікаря.

Дитині можна давати пити чисту воду або сольовий розчин для оральної регідратації. Дітям старшого віку можна запропонувати також солодкий чай.

Після блювоти потрібно зачекати 5-10 хвилин, після чого давати пити маленькими ковточками, роблячи перерви по кілька хвилин. 

Після кожного проносу дитина має випивати додатково 100-200 мл рідини.

Якщо дитина перших років життя знаходиться на грудному вигодовуванні, рекомендується частіше прикладати дитину до грудей.

Стеноз гортані

У дітей в віці від 6 місяців до 5 років через вузькі дихальні шляхи  банальна застуда може ускладнитись стенозом гортані. Цей стан виникає зазвичай вночі, під час сну, проявляється сухим «лаючим» кашлем і задишкою.

При появі таких симптомів важливо не панікувати, заспокоїти малюка; забезпечити доступ свіжого прохолодного повітря, посадивши дитину перед відкритим вікном. 

Ефективними при стенозі гортані є препарати, що містять глюкокортикоїди, вони швидко знімають набряк дихальних шляхів і полегшують дихання дитини. Вони є у вигляді ректальних супозиторіїв і суспензії для інгаляції через небулайзер. Якщо дитина є схильною до розвитку стенозів, такі препарати варто мати в своїй дорожній аптечці.

Укуси комах

Зазвичай, укуси комах у дітей проявляються місцевою реакцією – зудом, припухлістю в місці укусу. Щоб уникнути відчуття дискомфорту, використовуються антигістамінні  препарати  (випускаються у вигляді гелю або крему – для змащення місця укусу,  або крапель, таблеток, що мають загальну дію).

Гостра алергічна (анафілактична) реакція на укуси комах зустрічається рідко. Вона проявляється висипкою по всьому тілу, різким погіршенням самопочуття і вимагає невідкладної медичної допомоги. Люди, які мають  алергію на укусів комах, мають носити з собою автоматичний шприц-ручку з адреналіном (EpiPen) і уникати місць, ще можливий контакт з комахами.

Інородне тіло в дихальних шляхах 

Малюки перших років життя «пізнають світ через рот», кладучи до рота всі цікаві предмети; небезпечними для них є маленькі іграшки, які дитина може випадково вдихнути. Діти старшого віку можуть говорити або сміятись, під час їжі, з льодяником  у роті. Це може стати причиною попадання інородного тіла (найчастіше - дрібної іграшки чи шматочка їжі) у дихальні шляхи. При поперхуванні дитина не може говорити і дихати, тримається руками за шию, обличчя червоніє. Цей стан вимагає невідкладної допомоги.

Маленьку дитину потрібно покласти животиком на передпліччя, донизу головою, притримуючи за плечі пальцями руки, так, щоб ніжки були по різні боки від вашого передпліччя. Іншою рукою треба зробити 5 ударів по міжлопатковій ділянці спини в напрямку згори донизу, після чого перевернути малюка і вийняти інородне тіло у нього з рота.

Першою допомогою, яку потрібно надати дитині старшого віку при поперхуванні є прийом Геймліха. Для цього потрібно стати з-позаду від дитини, обхопивши її руками. Одну  руку затиснути в кулак, при цьому великий палець має бути захованим в середину кулака. Тим боком руки, де знаходиться великий палець,  впертись в живіт над пупком.  Другою рукою обхопіть свій кулак і різко поверніть дитину до себе і вгору. Поштовхи в живіт проводяться 5 разів. Цей рух сприяє різкому видиху і виштовхуванню повітря разом з інородним тілом з дихальних шляхів дитини. 2-й варіант - нахилити дитину і нанести 5 ударів у міжлопаткову ділянку. Як не допомогло - знов повернутися до поштовхів у живіт.

Інколи ці прийоми потрібно повторити два або три рази, перш ніж дихальні шляхи звільняться і дитина почне вільно дихати.

Утоплення

Дитина, що тоне, поводиться тихо, тому, що всі сили витрачає на те, щоб дихати і втримуватись на воді. Вона не привертає до себе уваги оточуючих криками про допомогу або сильним плюскотом на воді, тому під час перебування з дітьми у басейні, біля річки або у морі не можна випускати їх з поля зору.

Якщо біля вас тоне дитина, потрібно терміново винести її на берег, покласти на спину на тверду поверхню. Голосно покликати на допомогу рятівників. Якщо дитина знаходиться без свідомості, починають реанімаційні заходи – штучне дихання і закритий масаж серця.

Перевертати дитину донизу головою, стукати по спині не потрібно: при попаданні води в дихальні шляхи відбувається рефлекторний їх спазм, що перешкоджає подальшому потраплянню в них води.

Вміння надавати першу допомогу дитині необхідно мати всім батькам і людям, які працюють з дітьми. Адже ці знання можуть врятувати життя. Втім, сподіваюсь, вам ніколи не доведеться застосовувати їх на практиці.

Бажаю здоров’я вам і вашим дітям!

Шевелєва Ганна, лікар-педіатр медичної клініки «Доктор Сем»

Збираючись у подорож з дитиною, батьки зазвичай оформлюють медичну страховку, щоб мати можливість звернутись до педіатра за кваліфікованою допомогою у випадку захворювання дитини.  Втім, бувають ситуації, коли пот...

0/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Белек
Xanadu Resort
Xanadu Resort
Сіде
Otium Family Eco Club
Otium Family Eco Club
Аланья
Eftalia Village Hotel
Eftalia Village Hotel
Схожі статті