Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Плавати не можна боятися: поради і вправи, як правильно навчити дитину плавати

Плавати не можна боятися: поради і вправи, як правильно навчити дитину плавати

Сімейний відпочинок на морі важко уявити без купань і спільних веселих ігор у воді. Але що робити, якщо дитина не вміє плавати і панічно боїться пірнати? Правильна відповідь тільки одна: швидше навчити малюка триматися на воді. Для цього найкраще заздалегідь, до передбачуваної відпустки, записатися в басейн до професійного тренера. Якщо часу зовсім мало, теж не біда. У готелях, які працюють за концепцією Sun Family Club, передбачені групові дитячі заняття з плавання. Останній варіант - навчити дитину самостійно. Важливо тільки знати особливості осягнення цієї «науки» і суворо дотримуватися певних правил.

З якого віку починати навчання плаванню?

Плавання належить до тих ідеальних видів спорту, які гармонійно розвивають все тіло. Багато батьків упевнені, що чим раніше дитина навчиться цієї майстерності, тим здоровішою буде його м'язова і кісткова системи. Деякі практикують навчання плаванню немовлят. Педіатри до такого раннього знайомства з водою ставляться з побоюванням, але не забороняють, якщо дитина сильна і здорова. 

Где научить ребенка плавать - Coral Family

Найоптимальнішим часом для навчання плаванню вважається вік 2-3 роки. Перші уроки необхідно починати в неглибокому басейні з теплою нехлорованою водою. Температура води для малюків до 4 років повинна бути в межах 27-28 градусів, для діток дошкільного віку - не менше 23 градусів. З 5 років можна вчити дитину плавати кролем, брасом, батерфляєм та іншими класичними стилями. До цього вона вже повинна вміти вільно триматися на воді, правильно дихати та пірнати.

Як навчити дитину плавати без тренера?

Правильне навчання плаванню складається з трьох основних етапів:

 1. Подолання страху води.
 2. Розвиток умінь триматися на воді і правильно дихати.
 3. Навчання основним рухам.

Почнемо з першого і найголовнішого пункту.

Малюк боїться води: що робити?

Як говорять учені, приблизно 80% дорослого населення земної кулі відчувають страх «великої» води. І це нормально. Вода в свідомості більшості людей є неконтрольованою стихією. Як у дорослих, так і у дітей при потраплянні в воду спрацьовує інстинкт самозбереження.

Також аквафобія розвивається в результаті негативного досвіду спілкування з водою. Найчастіше це пов'язано з дитячими роками, коли, наприклад, дитина захлиналася або тонула. Тому головна задача при навчанні дітей плаванню - виключити будь-який страх води. У цьому допоможуть наступні правила:

 1. Ніколи не занурюйте дитину в воду раптово і не занурюйте з головою.
 2. Перші знайомства з водою слід починати в неглибоких ванночках або міні-басейнах. Дитину потрібно посадити в теплу воду і дати час освоїтися, звикнути до відчуття води. Допустимий рівень - не вище пояса.
 3. Перед першими уроками зацікавте малюка водною стихією. Це можуть бути мультики про підводний світ, цікаві фільми і передачі про водних мешканців. Перед походом в басейн можна запропонувати дитині пограти в морських звіряток, уявити себе дельфінчиком або маленьким тюленем.
 4. Ніколи нічого не робіть через плач і негативні емоції. Вода повинна бути справжнім святом для малюка. Якщо дитина боїться, не слід її тягти насильно.
 5. Використовуйте на заняттях іграшки. Це можуть бути м'ячі, непотопаючі надувні іграшки, лійки.
 6. Ніколи не нав'язуйте тренування, нехай дитина сама захоче зануритися у воду. Якщо дотримуватися послідовності і всіх правил, це бажання неодмінно виникне.
 7. Завжди хваліть дитину за успіхи і просто спроби плисти, будьте поруч і повторюйте разом з нею всі рухи.
 8. До чотирьох років не змушуйте дитину виконувати правильні рухи. Нехай освоюється в воді, бовтається, хлюпається в своє задоволення. Також не забороняйте плавати «по-собачому».
 9. Привчайте відразу опускати обличчя у воду і робити правильні видихи. Для розвитку першого досвіду допоможуть плавальні окуляри.

Розвиток умінь триматися на воді: основні вправи

Існує негласний закон: дитина буде плавати лише в тому випадку, якщо навчиться затримувати дихання у воді і опускати голову вниз. Цьому малюка потрібно навчити, і краще за все у вигляді гри. Нехай навчання плаванню стане веселою забавою.

Учим ребенка плавать - Coral Family

Вправи для розвитку вміння лежати на воді і опускати обличчя у воду:

 • «зірочка» - покладіть дитину на воду, злегка підтримуючи під груди, попросіть витягнути ноги і руки в різні боки. На наступних уроках навчіть майбутнього плавця затримувати дихання і опускати голову вниз в позиції «зірочка» без додаткової допомоги;
 • «поплавок» - попросіть дитину в воді обхопити коліна руками і «зависнути» на кілька секунд, затримавши дихання;
 • «стрілка» - попросіть дитину лягти на воду, витягнувши руки і ноги. Побуксуйте її в такому положенні по поверхні води. На наступних уроках запропонуйте самостійно відштовхуватися від бортика, практикуючи ковзання.

Вправи для розвитку правильного дихання:

Дуже важливо навчити дитину правильно дихати у воді. «Плавальне дихання» передбачає швидкий вдих через рот і довгий видих через ніс. На перших порах не виключено, що малюк може набрати води в ніс, що спричинить неприємні відчуття. Завдання батьків - не панікувати і не нагнітати переляк. Потрібно спокійно пояснити, що подібне може бути, і нічого страшного в цій ситуації немає. Також важливо розуміти, що тільки через свій досвід дитина навчиться затримувати дихання під водою. Допоможуть в цьому наступні вправи:

 • «кішечка вмивається» - попросіть дитину рясно зачерпнути води в долоні і бризнути собі в обличчя. У момент, коли вода потрапить на обличчя, дитина повинна вимовляти на видиху якийсь звук, наприклад, «бу». Багато рефлекторно затримують дихання. Ця вправа навчить дитину видихати в потрібний момент;
 • «гарячий чай» - згадайте, що потрібно робити, коли чай дуже гарячий. Наберіть разом з дитиною якомога більше повітря і разом сильно подмімо в воду;
 • «дощ» - поставте дитину під душ і направте розпилювач так, щоб струмені потрапляли на голову і стікали вниз по обличчю. В цей час попросіть малюка глибоко дихати ротом, наче ніс закладений. Малюкам буде легше, якщо ніс закрити пальцями.

С какого возраста можно учить ребенка плавать - Coral Family

Вправи для розвитку рухливості у воді:

 • «двигун» - посадіть дитину на бортик басейну і попросіть активно бовтатися ногами в воді, зображуючи роботу двигуна;
 • «годинничок» - занурте дитину в воду до пояса або по плечі, притримуючи під руки, почніть акуратно розгойдувати її по колу або у вигляді маятника. 

Основні помилки при навчанні дітей плаванню:

 1. Використання нарукавників, надувних кіл і жилетів. Ці «помічники» швидше шкодять, ніж допомагають, закріплюючи шкідливі навички. Нарукавники привчають дитину рефлекторно спиратися на плечі, тримати голову високо над водою і провалюватися під воду. Єдиний правильний допоміжний засіб для навчання плаванню - плавальна дошка.
 2. Навчання диханню носом. Багато батьків вчать дітей у воді закривати рот, щоб не наковтатися води, і дихати носом. Це абсолютно неправильно, тому що повітря потрібно видихати носом, а вдихати - ротом.
 3. Слова «Не бійся», «не страшно». Як кажуть психологи, ці слова автоматично породжують страх води. Їх потрібно замінити на «весело», «цікаво», «гра».
 4. Використання ласт при навчанні. Ласти псують техніку удару ногою. 

І ще одне важливе правило - не намагайтеся пояснити техніку плавання на словах. Кращий урок - це власний приклад. Повторюйте з дитиною всі вправи і не забувайте про ігри. Як їх можна весело включати в навчання, дивіться на відео від каналу Дениса Тараканова: 

Сімейний відпочинок на морі важко уявити без купань і спільних веселих ігор у воді. Але що робити, якщо дитина не вміє плавати і панічно боїться пірнати? Правильна відповідь тільки одна: швидше навчити малюка ...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Шарм-ель-Шейх
Otium Family Amphoras Beach Resort
Otium Family Amphoras Beach Resort
Шарм-ель-Шейх
Shores Aloha
Shores Aloha
Схожі статті