Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

Вивчення іноземних мов - невід'ємна частина розвитку сучасної людини. Знання англійської сьогодні відкриває кордони для комфортної подорожі і величезні можливості, дозволяючи вільно спілкуватися з більш ніж 20% населення планети. У багатьох школах іноземні мови викладаються на рівні рідної. А найбільш далекоглядні батьки знаходять репетиторів своїм малюкам, не чекаючи початку школи. Деякі приступають до самостійного вивчення.

Погодьтеся, тема актуальна і питань дуже багато. Перш за все, батьків хвилює питання віку, з якого можна вивчати англійську, і з чого потрібно починати. Педагоги SUN FAMILY CLUB з радістю відповідають на них і діляться цінними порадами.

Коли можна починати вчити дітей англійської?

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

Думки педагогів розділилися: одні стверджують, що чим раніше, тим краще, інші називають конкретний вік. Щоб правильно відповісти на це питання, потрібно звернутися до фізіології, а точніше до формування мовної матриці. Саме вона дозволяє дитині запам'ятовувати, розуміти і потім відтворювати мову. І починає вона формуватися вже з народження. Це означає, що з пелюшок малюк, чуючи мову, запам'ятовує і обробляє інформацію. А, отже, і починає вивчати мову.

Вчені також довели, що вивчення іноземної мови в ранньому дитячому віці відбувається краще і ефективніше, ніж у дорослому. Це дає сміливість стверджувати, що чим раніше дитина почує слова і мову англійською, тим простіше їй буде в подальшому вивчити мову.

Золотий час, коли можна вивчати англійську для найбільш успішного результату - це приблизно 3,5-4 роки. У цьому віці малюк, як правило, досить добре знає слова рідної мови, розуміє змісти, вміє будувати цілком зв'язну мову. Приблизно до 2,5-3 років деякі діти ще мовчать або розмовляють невміло. Але досвід білінгвів показує, що якщо почати вивчати дві мови до 3 років, то пізніше діти будуть легко і вільно говорити слова і речення на двох мовах.

Після 5 років мовна матриця працює по-іншому, тому іноземну мову доведеться «зубрити».

Чи не буде плутатися дитина при ранньому вивченні мов?

У деяких батьків є побоювання, що, почавши вивчати англійську занадто рано, пізніше малюк буде плутатися і використовувати одночасно слова з двох мов. Наприклад, «ред яблуко». Таке до певного віку, звичайно, може спостерігатися. Але після 5 років, як правило, мовні навички покращуються, і дитина цілком легко перебудовується з однієї мови на іншу. До того ж доведено, що двомовні діти краще засвоюють точні науки, вони більш відкриті і у них краще розвинені когнітивні здібності.

З чого почати вивчення англійської з нуля?

Прийнято вважати, що вивчення англійської потрібно починати з алфавіту. Але давайте згадаємо себе маленькими або своїх діток, коли почали вимовляти перші слова. Явно це було задовго до того, як побачили алфавіт. А ми і наші дітки вже знали багато слів і вільно спілкувалися. Саме так має відбуватися і навчання іноземної мови: в контексті звичайного повсякденного життя. Тому починати слід не з алфавіту, а зі звичайної розмови: що бачу, про те й говорю. Уже відомі на рідній мові слова ми чуємо, потім вимовляємо англійською, вбудовуємо в словосполучення, а потім і в речення.

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

Вивчення будь-якої мови, рідної або іноземної, складається зі стадій:

 • мовчу і слухаю - батьки (дорослі) говорять, а діти слухають;
 • використання слів - дитина повторює слова;
 • склеювання слів - навіть якщо не все знає, але вже вставляє деякі фрази в речення.

Аудіювання (слухання) найкраще підійде для початку вивчення іноземної мови. Чим більше малюк буде чути слова, фрази, пропозиції, звуки, тим краще. І не обов'язково, щоб він їх відразу повторював. Як довели вчені, діти чують і запам'ятовують ще до того, як навчаються говорити.

Ще одна дуже важлива порада - щоб дитина вільно заговорила англійською, швидкість мовлення повинна бути органічною, як на рідній мові. Тому краще, щоб хтось із батьків або близьких родичів вільно спілкувався англійською. Якщо ж ні, тоді можна найняти англомовну няню або водити малюка в спеціальні мовні ясла. Так у карапуза буде формуватися двомовна свідомість: вдома - російська чи українська, в яслах - англійська, мама / тато - російська або українська, няня - англійська.

Що робити, якщо немає англомовної няні і ясел?

Дітки краще навчаються в ігровій формі. Тому рекомендуємо купити ляльку-англійку (будь-яку іграшку, улюбленого героя мультика). Дитину потрібно познайомити з нею, вказавши, що вона абсолютно нічого не розуміє російською / українською, тому з нею потрібно розмовляти тільки англійською. І так, за допомогою ляльки (іграшки), вчити слова, розучувати пісеньки, віршик, дивитися мультфільми.

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

5 важливих правил, як вчити англійську з дитиною з ранніх років?

 1. Починати навчання потрібно з простих слів, які можна помацати і побачити в моменті «тут і зараз». Ніяких абстракцій!
 2. Важливо звертати увагу на здібності малюка. Якщо він любить співати, краще з ним співати англійською, якщо малювати, тоді купити розмальовку англійською.
 3. Вчимо не по буквах і звуках, а цілі слова: використовуйте картки, малюнки, де слова написані цілком. Так пам'ять буде їх «фотографувати».
 4. Навчання має будуватися в ігровій формі. Діти не люблять нудних занять і легко втрачають інтерес. Намагайтеся підбирати уроки так, щоб ситуації і навички швидко змінювали один одного.
 5. Важливо подавати приклад. Якщо батьки не володіють англійською, не люблять її або не сприймають серйозно, то і дітям буде складно її вчити. Якщо ж вирішили, що малюк повинен вільно спілкуватися іноземною, виявляйте цікавість і будьте хорошим прикладом.

Способи, як ефективно навчати дитину англійської самостійно вдома?

Навіть якщо ви не досконало володієте англійською, не є її носієм, ваша дитина цілком успішно може нею спілкуватися. Просто використовуйте перевірені способи і дотримуйтесь рекомендацій.

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

Додайте іноземну мову до звичного розпорядку дня

Так, вивчення англійської має бути регулярним і само собою зрозумілим, а не з нагоди, коли згадали або «ой, ми сьогодні не займалися, давай повторювати слова». Нехай іноземна стане щоденною практикою, невимушеною і веселою. Виділіть хвилини / години, коли буде в вашій родині «English time»: в цей час можна читати, грати, дивитися мультики, вчитися розмовляти. Навіть якщо це довелося на похід в магазин, проведіть його з користю, наприклад, все називаючи в магазині англійською.

Додавайте англійську до звичайних занятть

Вивчайте нові слова під час їжі або прогулянки по парку. Робіть міні-уроки, сидячи в черзі, за розбором пакетів з магазину, миючи посуд. Такі регулярні заняття роблять англійську частиною повсякденного життя, а не складним завданням. Так дитина запам'ятовує слова і конструкції без стресу, легко і невимушено.

Використовуйте різні онлайн-ресурси

Сьогодні в інтернеті є величезна кількість сайтів-помічників, де зібрані мультики англійською, ігри для дітей різного віку, розвиваючі матеріали і книжки. Є російськомовні сайти з матеріалами англійською, а є повністю англомовні ресурси. Вибрати можна в залежності від свого рівня знань і потреб.

Наприклад, PBS Kids - креативний сайт, де зібрані ігри, пісеньки і відео англійською. На сайті FluentU кожне відео забезпечене інтерактивними субтитрами. Натиснувши на незнайоме слово, можна відразу дізнатися його переклад.

Цікаві сайти:

 • Super Simple Songs — сайт з пісеньками англійською;
 • KidsTV — помічник у вивченні з різними програмами;
 • BookBox — YouTube-канал з цікавими мультфільмами;
 • Kids-pages.com — тут можна знайти розмальовки, картки, картинки і навіть пазли;
 • Learningresources.com — роздатковий матеріал на всі випадки життя і для різних вікових груп;
 • Storynory.com — ресурс, де можна знайти історії англійською для дітей.

Дивіться мультфільми англійською мовою, використовуйте гру

Іноземною мовою потрібно робити все те ж, що і рідною: розмовляти, слухати, співати, вчити вірші. Щоб надалі говорити англійською вільно, слід віддавати їй 20% часу. І найкраще, якщо це будуть ігри та мультики (фільми) іноземною. Пам'ятаємо, що діти схоплюють «на льоту» в процесі гри і коли захоплені. Спочатку дивіться мультик на рідній мові, потім англійською з субтитрами, потім без.

З ігор можна використовувати:

 • «I spy…» — гра зручна тим, що її можна використовувати де завгодно: хоч удома, хоч на вулиці. Завдання загадати щось англійською, що дитина зможе показати або повторити. Наприклад, якщо сказати «I spy a child jumping», малюк повинен застрибати;
 • «1, 2, 3. What can I see?» — гра полягає в тому, щоб по черзі називати те, що ви бачите, після цієї фрази;
 • Ігри з картками - тут можна придумати все, що завгодно. Наприклад, написати на картках назви предметів і попросити їх розмістити в кімнаті.

Ведіть діалоги

Спілкуватися, спілкуватися і ще раз спілкуватися - запорука успішного вивчення іноземної мови. Важливо навчити малюка думати англійською. І найкращий для цього метод - будувати діалоги. У якийсь момент або в спеціальний час просто починайте разом з дитиною вести діалог англійською. На допомогу також лялька-англійка.

Читайте книги

Читання англійською - відмінний метод урізноманітнити дозвілля і в цей час же вчити мову. Починайте з найпростіших казок для малюків, де яскраві і барвисті картинки. Спочатку нехай малюк розглядає картинки, поки йому читають книжку, потім пробує сам читати.

Різні педагогічні методики

Існує кілька ефективних методик, які використовують педагоги іноземної мови. Їх також можна адаптувати для самостійного домашнього навчання.

 1. Методика Зайцева. Підходить діткам від 3 років. Головна особливість - вивчення англійських літер за допомогою кубиків. До набору додається інструкція, як правильно використовувати.
 2. Методика Глена Домана. Вона розроблена для немовлят і розрахована на зорову пам'ять дитини. Як кажуть багато педагогів, ця методика значно полегшує вивчення англійської в більш старшому віці. Картки підходять не тільки для малюків, а й для діток аж до середнього шкільного віку.
 3. Ігрова методика. Одна з найбільш ефективних. Її легко адаптувати під дитину будь-якого віку і використовувати для різних цілей: вивчення нових слів, граматики, букв, орфографії.
 4. Проектна методика. Найкраще підходить для діток 4-5 років. Проект - це одна тема, якій присвячується кілька занять з різними видами діяльності. Її легко використовувати як під час уроків, так і вдома. Наприклад, проект - кухня: і на цю тему підбираються картки зі словами на тему кухні, ігри, мультики, відео та інше. В кінці дуже добре зробити самостійну або якусь творчу роботу.
 5. Змішана методика - поєднує в собі кілька видів методик. Головна перевага цього методу - різноманітність, часта зміна виду діяльності. Тому вона добре підходить дітям молодшого і середнього віку.

Вивчаємо іноземні мови з дитиною: з чого почати?

10 принципів навчання дітей з 3-5 років

 1. Якщо хочете щось пояснити або розповісти дитині, намагайтеся знаходитися на його рівні: очі в очі. Це важливо!
 2. Не можна лаяти і підвищувати голос під час вивчення, щоб не сформувати ланцюжок неприємних емоцій з моментом навчання мови.
 3. Регулярність. Займатися потрібно постійно, хоча б потроху, але щодня.
 4. Без напрягу. Не переходьте на вивчення складного матеріалу, якщо попередній не закріпили. Краще рухатися повільніше, залежно від успішності малюка. У цьому допоможуть спеціальні підручники і посібники.
 5. До моменту початку вивчення іноземних слів, важливо, щоб у дитини сформувалася мовна картинка рідної мови. Він повинен мати вже достатній словниковий запас. Наприклад, вивчаючи «house», малюк повинен знати, що таке «будинок».
 6. Вивчайте не тільки окремі слова, а й фрази, конструкції з цими словами. Дуже важливо, щоб дитина якомога раніше навчився будувати речення. Наприклад, не просто «dog», а «This is a dog».
 7. Дитина повинна бути зацікавлена, тому якщо вона відволікається, їй нудно або нецікаво, не потрібно лаяти і змушувати. Подумайте, як урізноманітнити заняття, що додати або як побудувати урок, щоб малюкові було цікаво. Інтерес - найкраща мотивація.
 8. Вивчення мови має бути природним і невимушеним. Найкраще, якщо уроки будуть частиною повсякденного життя, а не уроками за годинником. Намагайтеся вбудовувати англійська в усі сфери життя.
 9. Завжди починайте з лексики і тільки потім переходите до граматики. Щоб дитина швидше запам'ятовувала слова, вона повинна їх бачити, чути, повторювати і писати.
 10. У дошкільнят і школярів потрібно розвивати відразу всі навички: читати, писати, говорити, слухати і запам'ятовувати слова. Щоб було легше, чергуйте і комбінуйте заняття. Визначте розклад занять, щоб дитина завжди знала, чим вона буде займатися.

Якщо вашій дитині більше 5 років, і вона тільки починає вивчати англійську мову з нуля, найкраще цю навичку розвивати в групі. У цьому віці дітки швидше поповнюють словниковий запас і вчаться новому в колективі. Це можуть бути уроки в групі з репетитором, в дитячому саду або предмет в дошкільній підготовчій групі.

Стати першим і найкращим учителем англійської мови для своєї дитини може кожен з батьків. Завдання хоч і не з легких, але цілком реальне. Для цього достатньо мати невеликі пізнання в іноземній і бажання вчитися разом з малюком. Для удосконалення навичок також можна додати заняття з репетитором або в садку (яслах) з вивченням іноземних мов. Головне, щоб заняття будь-то вдома або з учителем були веселими і регулярними.

Вивчення іноземних мов - невід'ємна частина розвитку сучасної людини. Знання англійської сьогодні відкриває кордони для комфортної подорожі і величезні можливості, дозволяючи вільно спілкуватися з більш ніж 20% нас...

0/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Белек
Xanadu Resort
Xanadu Resort
Кемер
Seven Seas Hotel Life
Seven Seas Hotel Life
Сіде
Seven Seas Hotel Blue
Seven Seas Hotel Blue
Шарм-ель-Шейх
Otium Family Amphoras Beach Resort
Otium Family Amphoras Beach Resort
Шарм-ель-Шейх
Otium Park Amphoras Blu Resort
Otium Park Amphoras Blu Resort
Схожі статті