Sun Family Club
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Кровоточивість ясен, часті застуди, зниження зору і різкі перепади настрою - лише частина симптомів весняного авітамінозу у дітей. Здавалося б, сучасне розмаїття продуктів харчування, наявність свіжих овочів і фруктів у вільному доступі навіть взимку повинні таку проблему залишити в далекому минулому. Однак на практиці навесні педіатри фіксують брак вітамінів у кожної другої дитини. На щастя, лікування і профілактика авітамінозів не складна. Фахівці Coral Travel розібралися у всіх тонкощах даного питання.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Авітаміноз і гіповітаміноз: в чому різниця?

Весняний авітаміноз - звичне і широко вживане поняття, під яким люди помилково мають на увазі будь-яку нестачу вітамінів. Однак в медицині ступені дефіциту мають свої назви.

 • Авітаміноз - це хворобливий стан, коли в організмі повністю відсутні будь-які вітаміни. За відсутності декількох вітамінів або групи використовується термін поліавітаміноз. В Україні зустрічається вкрай рідко.
 • Гіповітаміноз - це часткова недостатність, яка виникає при порушенні відповідності між надходженням і витрачанням вітамінів.

У нашій країні педіатри фіксують тільки два типи авітамінозу у дітей: вітаміну D і В12. У таких випадках призначається курс лікування спеціальними препаратами. У випадку з гіповітамінозом проводиться корекція харчування, прописується індивідуальна дієта, а також призначаються вітамінно-мінеральні комплекси або окремі групи вітамінів.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

10 причин веняного гіповітамінозу у дітей

Вітаміни - це низькомолекулярні сполуки, які надходять в організм з повсякденних продуктів харчування. Однак теплова обробка і попереднє очищення, неправильне зберігання і приготування позбавляють продуктів необхідних поживних речовин. Дитина не завжди погоджується їсти свіжі овочі та зелень, тому весняний дефіцит вітамінів у дітей спостерігається частіше і більш виражений.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Розглянемо всі можливі причини розвитку гіповітамінозу.

 1. Незбалансований дитячий раціон, надлишок жирної і висококалорійної їжі - головна причина дефіциту вітамінів.
 2. Дисбактеріоз і порушення обмінних процесів в організмі.
 3. Погана засвоюваність вітамінів. Так як вітаміни надходять з їжею, їх засвоєння безпосередньо залежить від правильної роботи органів травлення. Будь-які порушення роботи і захворювання системи шлунково-кишкового тракту ведуть до гіповітамінозу.
 4. Надмірне споживання цукру.
 5. Неправильне і тривале зберігання свіжих овочів та фруктів. Вітаміни мають властивість руйнуватися, тому під кінець зими в продуктах залишаються в мізерній кількості. Підсилює процес їх розпаду також зберігання на світлі і при кімнатній температурі.
 6. Підвищена робота імунної системи в холодний період року.
 7. Погана екологія, забруднене повітря великих міст. Шкідливі речовини, які надходять в організм разом з киснем, блокуються клітинами імунної системи. У регіонах з несприятливою екологічною ситуацією дитячий імунітет працює постійно в посиленому режимі. Це веде до швидкої витрати запасу вітамінів.
 8. Інтенсивне зростання і розвиток дитячого організму.
 9. Прийом лікарських препаратів, антибіотиків.
 10. Недолік прогулянок на свіжому повітрі і мала кількість сонячних днів, що веде до дефіциту вітаміну D.

Симптоми гіповітаміноза у дітей

Підступність гіповітамінозу в тому, що на перших стадіях розвитку він протікає практично безсимптомно. Багато ознак настільки незначні і непомітні, що їх важко визнати тривожними дзвіночками. Однак навіть невелике лущення або почервоніння шкіри, яке легко прийняти за алергічну реакцію, може говорити про дефіцит цих життєво важливих речовин.

Будь-які зміни звичного стану дитини, прояв зовнішніх нездужань є приводом, щоб звернутися до лікаря.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Загальні симптоми:

 • швидка стомлюваність і зниження уваги;
 • погіршення пам'яті;
 • нервозність, дратівливість;
 • безпричинна апатія і плаксивість;
 • порушення сну: безсоння або надмірна сонливість;
 • відсутність апетиту, розлади травлення;
 • блідість шкіри, лущення або почервоніння шкірних покривів;
 • ламкість нігтів, випадіння волосся, крихкість зубів;
 • зниження імунітету, часті застуди;
 • відставання в рості і розвитку, м'язова слабкість, судоми.

Всі вітаміни важливі, всі вітаміни потрібні

Кожен вітамін в організмі відіграє конкретну роль, тому його дефіцит має свою ознаку або кілька. Знаючи ці особливості, можна чітко визначити тип гіповітамінозу і прискорити вирішення проблеми.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

 1. Вітамін А. Ретинол відповідає головним чином за регенерацію шкіри і слизових оболонок. Його нестача призводить до зниження гостроти зору, виникає сутінкова сліпота. Слизова оболонка очей стає більш чутливою до подразників, з'являється почервоніння і легке печіння. Шкіра лущиться, у грудних дітей відзначаються попрілості, стоматит. Також при дефіциті ретинолу підвищується ймовірність захворювань верхніх дихальних шляхів.
 2. Вітамін С. Аскорбінова кислота регулює багато функцій організму, зокрема відповідає за ріст і відновлення тканин, судин, кісток. Недолік відбивається сильною чутливістю судинної системи. Дитині достатньо лише злегка вдаритися або притиснути шкіру, як відразу виникають синці. При дефіциті страждає імунна система, з'являються м'язова слабкість, кровоточивість ясен, ламкість зубів і кісток.
 3. Вітаміни групи В. Беруть участь в обмінних процесах і регулюють роботу нервової системи. При їх нестачі діти стають дратівливими, примхливими, погано сплять. Також дефіцит вітамінів В призводить до анемії і до дерматиту. Найбільш ранні прояви виражаються у втраті апетиту, нудоті, запорах, пізніше - в нервових порушеннях. Гіповітаміноз В3 викликає затримку росту і надмірне збільшення маси тіла.
 4. Вітамін Д. Єдиний вітамін, який утворюється при ультрафіолеті і не надходить з їжею. При його нестачі страждає кісткова тканина, волосся, нігті. У малюків розвивається захворювання рахіт, відбувається затримка росту, деформація черепа, викривлення хребта і кісток. Крім того, вітамін Д стимулює імунну систему і необхідний для синтезу гормону радості. Навесні при його дефіциті діти часто хворіють, у них порушується сон, відзначається надмірна пітливість.

Лікування

Основним методом лікування гіповітамінозу у дітей є корекція раціону і прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Однак аптечні препарати не рекомендується використовувати безконтрольно. Вітаміни повинні призначатися педіатром на підставі загального огляду дитини та результатів аналізу. Надлишок речовин так само небезпечний, як і їх дефіцит.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Вітамінів в сучасних аптеках величезна кількість. Кожен тип має свої особливості та переваги.

 • Желейні пастилки, гелі - зручні для прийому і для дозування, легко жують. Вивільнення діючих речовин відбувається в ротовій порожнині, які не мають жодного побічної дії на шлунок.
 • Сиропи, краплі - вітаміни знаходяться в розчиненому вигляді, тому легко і швидко засвоюються. Виготовляються переважно на основі цукрового розчину і не вимагають додавання консерванту. З недоліків відзначається складність дозування.
 • Таблетки, капсули, драже - легкі в дозуванні, відсутні консерванти, але є допоміжні речовини для утримання форми.

При виборі виду вітамінів потрібно враховувати вік дитини:

 • дітям до року призначені тільки краплі, гелі, сиропи;
 • від 1 до 4 років - жувальні пастилки, гелі, порошки;
 • старше 4 років - драже, таблетки, капсули.

Профілактика

Немає єдиного продукту, який містить в собі всі речовини. Тому профілактика полягає в збалансованому харчуванні, а також у підтримці активного здорового способу життя. Педіатри також рекомендують регулярно спостерігатися у лікаря.

Весняний авітаміноз: причини, симптоми і лікування сезонного авітамінозу у дітей

Важливі правила:

 1. Взимку необхідно максимально використовувати свіжі, а також заморожені фрукти, овочі і ягоди без термічної обробки.
 2. Їсти фрукти в цілісному вигляді.
 3. Основа дитячого харчування - злаки. Каші повинні бути присутніми в раціоні щодня. Бажано додавати якісне вершкове масло і сухофрукти.
 4. Молочні продукти повинні складати 40% всього денного меню. Переважно кисломолочні: кефір, ряжанка, сметана, сир з високим показником жирності.
 5. Обов'язкова наявність в меню червоного і білого м'яса, морської риби.
 6. Не менш 250-300 г свіжих фруктів щодня.
 7. Свіжі салати з капусти, моркви і буряка, заправлені олією (кунжутне, кукурудзяна, соняшникова, оливкова, лляна), і з додаванням свіжої зелені.
 8. По можливості дитина повинна щодня бувати на свіжому повітрі і гуляти не менше 15 хвилин в сонячні дні.

Пам'ятайте, що гіповітаміноз - це ще не хвороба, але він викликає серйозні порушення роботи органів і систем дитячого організму. Нестача вітамінів веде до уповільнення зростання і погіршення розвитку малюків, викликає недуги і патології.

Кровоточивість ясен, часті застуди, зниження зору і різкі перепади настрою - лише частина симптомів весняного авітамінозу у дітей. Здавалося б, сучасне розмаїття продуктів харчування, наявність свіжих овочів і фрукті...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Сіде
Otium Family Eco Club
Otium Family Eco Club
Белек
Paloma Grida Resort & SPA
Paloma Grida Resort & SPA
Кемер
Rixos Premium Tekirova
Rixos Premium Tekirova
Кемер
Sherwood Exclusive Kemer
Sherwood Exclusive Kemer
Схожі статті